Det kunne jeg forestille mig. Hvor stor en forskel er der i strømforbrug ca. på 3g og LTE? De optimerer vel løbende også. Synes også det er pænt store batterier de propper i, men det suger jo også max alt det der er i. GPS osv. WIFI, LTE.
Altid sjovt med noget insider viden. 
Jeg vil ikke lige komme med specifikke tal, men i og med at dataraten er så meget højere skal processoren også arbejde hårdere. Jeg har målt lidt på nogle LTE USB dongles, og de kan faktisk få problemer med at få nok strøm, hvis PCen har en gammel USB2.0 standard (der er flere forskellige udgaver af den)
Heldigvis gør man jo, som du skriver, også en masse for at forbedre levetiden for batteriet. Men ting som de større og større skærme og de applikationer der er "allways on" (fx Skype, e-mail, Facebook) trækker i den modsatte retning