1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Forside
Diablo 2
Søg
Log ind
Registrér
Diablo3x.dk | Diablo 3: Reaper of Souls - News & Community
»
Diablo 3: Reaper of Souls
»
Diablo 3: Reaper of Souls
»
Gad vide hvis DH var som i starten!
Random Quotes
"Your news is great indeed! You have saved us all! I would smile, but I'm afraid my face might collapse!"
- Alkor the Alchemist
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Gå ned
Forfatter
Emne: Gad vide hvis DH var som i starten! (Læst 3308 gange)
0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.
Condex
Indlæg: 97
Køn:
Respect:
+1
Battletag:
cONDEX#2196
Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Dato:
Maj 07, 2013, 03:57:38 pm »
0
Ja, jeg tænkte at høre jeres idér om hvordan Diablo havde set ud nu hvis det var ikke for at DH blev nerfet, Altså priser, og om de ville være den mest spillede og alt det.
Logget
GIFSoup
Poseidon
Indlæg: 90
Køn:
Respect:
0
Battletag:
POSEIDON#2988
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #1 Dato:
Maj 07, 2013, 04:29:58 pm »
0
så ville det måske have været mere balanceret:)
vi mangler en enorm buff nu her, og den rapid fire buff vi får, ændre ikke rigtig noget på det vi mangler.
Dh i starten var meget skill præget,(class cannon kite demon hunter med høj dmg)
men nu er det blevet meget mere gear præget.
Logget
Condex
Indlæg: 97
Køn:
Respect:
+1
Battletag:
cONDEX#2196
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #2 Dato:
Maj 07, 2013, 05:07:34 pm »
0
Ja,! Jeg kan huske den gang i starten hvor vi kunne få 20% ATK speed på alt og efter nerf mistede jeg også 100k dps.. Det er bare jeg tror de skulle ændre det til det gamle så det er lige så nemt som DH som alle andre...
Logget
GIFSoup
Lars
Indlæg: 1725
Køn:
Respect:
+23
Battletag:
Lars#2526
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #3 Dato:
Maj 07, 2013, 05:17:03 pm »
0
Demon Hunters var en af det bedste classes, da man kunne byg sin Demon Hunter til at være udødelig, man kunne bruge smoke screen non-stop, jeg tror det ville være godt at have det tilbage igen. Fordi de er intet værd lige nu, da de dør alt for let modsat til andre classes.
Logget
D4 Sorcerer
Poseidon
Indlæg: 90
Køn:
Respect:
0
Battletag:
POSEIDON#2988
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #4 Dato:
Maj 07, 2013, 05:54:30 pm »
0
@lars
kommer an på hvor meget din dh er værd. jeg dør aldrig, kun 1 ting kan , og det er fallen maniac.
problemet er bare dh´s på høje mp´s er så sværdt at bygge, og du skal vide hvor meget dmg du kan tage hver gang du bliver ramt.
det er ikke ligesom en barb der flyver igennem det.
men ja vi mangler også noget af det gamle tilbage. og stadig så har vi altså fået mere sustain hvilket vi havde hårdt brug for...
ved ikke hvad for en demon hunter du har spillet lars, men udødelige har de aldrig været miss en smoke screen og løbet er kørt.
Logget
nex0r
Indlæg: 453
Køn:
Respect:
0
Battletag:
nex0r#2922
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #5 Dato:
Maj 07, 2013, 06:30:01 pm »
0
tror mere han mener shadow power med gloom, hvis du byggede din DH rigtig op før kunne du stort set ikke dø...
savner tit at spille DH, men er glad for at jeg valgte at spille CM wiz
Logget
http://www.diabloprogress.com/hero/nex0r-2922/progamer/3675656
TWITCH FOLLOW ME
http://www.twitch.tv/nex0rgg
Hardcore
http://www.diabloprogress.com/hero/nex0r-2922/nexgg/28628602
Mulle
Indlæg: 120
Køn:
Respect:
0
Battletag:
Mulle#2277
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #6 Dato:
Maj 07, 2013, 06:52:17 pm »
0
Har ærglig talt ikke meget til overs for DH's der whiner... DH var alt for OP i starten, nu skal man rent faktisk geare sin DH før den bilver noget værd, ligesom du skal med alle de andre classes.
Der er ikke noget der oneshotter dig, eller hvis der er, så har du bare ikke gearet til det, men det gælder jo for os allesammen.
Bare tænk lidt på hvordan det var at være barb/monk i starten og blive 1shottet så snart man nåede til inferno act 2. Så skulle man farme act1 i månedsvis hvor der intet godt droppede ind til man havde godt nok gear til act2. Men selv der var man stadig langt fra act3 hvor de gode ting droppede.
Når man endelig havde gear til act3, så var det jo tank gear, så det var jo ikke ligefrem nogen god farmhastighed man fik.
I mellemtiden var der DH's og Wizards der havde haft muligheden for at kite sig hele vejen igennem. Og så var der de mindre exploits som at nakke en semi-boss i act 4 uden noget gear, men bare at lade Tyreal tage sig af det. Men det krævede jo lige at man var kommet så langt.. og hvem var det lige der tjente en masse penge på at give folk taxi service derop til?
Så jeg synes det er fint at man som DH skal skaffe gear med defensive stats, lige som alle andre. Og ja, så koster det lidt mere, men igen, det gør det jo også for de andre classes.
Logget
Poseidon
Indlæg: 90
Køn:
Respect:
0
Battletag:
POSEIDON#2988
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #7 Dato:
Maj 07, 2013, 07:57:16 pm »
0
jeg syntes heller ikke demon hunters er ``dårlige´´ eller råber heller ikke efter en buff desparat, men fakta er at vi mangler den^^
man kan ikke bare sige i var OP engang så nu bliver i den sværeste class at spille sammen med wd´s der skal have sygt gear for at farme effektivt på højere mp´s.
og så OP var vi altså heller ikke, det krævede skills den gang at spille dh. gør det ikke så meget mere.
det skal balanceres, men jeg klare mig fint som dh og elsker at spille dh, sys barbs er for nemt , men hver sin smag:)
mulle
100 mil barb er i stand til at køre mp10 (det vil tage noget tid for at få elites ned) men han er i stand til det, vis han er gæret korrekt. (moldran lavede en video med en 500 mil barb) smelter alt i løbet af no time.
100 mil demon hunter er i stand til at køre mp5, og med dh´en er det en langsom process at komme højere op på mp´s ps. vis han køre mp5 med 100 mil skal han care en smule.
Conclusion: barb er billigere at gear op:)
«
Senest Redigeret: Maj 07, 2013, 08:01:51 pm af Poseidon
»
Logget
Mulle
Indlæg: 120
Køn:
Respect:
0
Battletag:
Mulle#2277
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #8 Dato:
Maj 07, 2013, 10:31:46 pm »
0
Mente også mere at man i starten kunne lave en DH med intet defensivt, næsten udelukkende gå efter dps stats og stadig være næsten uddødelig. Derfor OP
D3 er heldigvis kommet langt siden da, og ja det kan da godt være at DH's er faldet en smule bagud..
Synes da jeg har set budget guides til DH's der giver 150k dps og fornuftig survivability for under 20mill, så helt skidt kan det da ikke være
Logget
Poseidon
Indlæg: 90
Køn:
Respect:
0
Battletag:
POSEIDON#2988
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #9 Dato:
Maj 07, 2013, 10:33:25 pm »
0
mulle
prøv at lav en dh.
Logget
Mulle
Indlæg: 120
Køn:
Respect:
0
Battletag:
Mulle#2277
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #10 Dato:
Maj 07, 2013, 10:56:45 pm »
0
Har da en DH som ikke har noget specielt gear som jeg har leget lidt med på MP5 mener jeg... det var ikke så svært.
Logget
Pecenetra
Global Moderator
Indlæg: 16538
Køn:
everything is Possible
Respect:
+50
Battletag:
KiWeN#1431
Sv: Gad vide hvis DH var som i starten!
«
Svar #11 Dato:
Maj 08, 2013, 11:23:17 am »
0
Barbarian er bare billig at geare op fordi de har god synergy i skills og en god ekstra bonus damage reduktion, dertil kommer deres ekstra slot med lifesteal, så survivabillity kommer lettere..
Af hvad jeg kan se dog på Demon Hunters og sammenligninger med Monk (hvor de skifter gear), så synes det at være skills og deres virke måde som er den største årsag til problemet.
Demon Hunters er awesome i 1 vs 1, da de kan udrette stor skade mod 1 i løbet af ingen tid.
Men når det kommer til grupper er mulighederne meget begrænset, de få AoE skills som er har en meget lille radius, begrænset skade, og ingen af dem lave reelle ticks eller DoT - og jeg tror det er der deres problem ligger..
Deres defensive muligheder er dog ret begrænset da de ikke ligesom Wizard har mulighed for at fryse og stoppe monstre eller blæse dem væk, og de har heller ikke muligheden for at have andre summons til at tage slagene for dem som Witch Doctor. Og de defensive skills de har synes ikke at tilbyde så meget defensiv som man måske kunne ønske sig - men på den anden side, en Demon Hunter er vel i navnets betydning meget offensiv..?
Logget
I've lost a bomb, do you have it?
Udskriv
Sider: [
1
]
Gå Op
« forrige
næste »
Diablo3x.dk | Diablo 3: Reaper of Souls - News & Community
»
Diablo 3: Reaper of Souls
»
Diablo 3: Reaper of Souls
»
Gad vide hvis DH var som i starten!
Medlemmer Online
Gæster: 277
Skjult: 0
Brugere: 0
There aren't any users online.
Sv: insight
af
Aggie
[November 26, 2025, 12:43:03 pm]
insight
af
bix
[Oktober 27, 2025, 11:02:43 pm]
MonsterPool
:
[link]
Juni 09, 2024, 10:59:16 pm
mads-wm3
:
Bøh!
Januar 20, 2024, 11:41:03 pm
MonsterPool
:
Back online!
November 21, 2022, 08:12:14 pm
mads-wm3
:
Yes, det har vi - er du kommet ind på den endnu eller?
Oktober 03, 2021, 08:03:54 pm
darkdk
:
Har vi egentlig en discord?
September 27, 2021, 04:04:14 pm
RedMunch
:
Hvis nogle skal med kl. 17 så join discord eller tilføj mig på battlenet
September 23, 2021, 08:54:02 am
Subtonic
:
18 timer aaaaaarrrrrgggghhh
September 22, 2021, 11:10:42 pm
Powered by SMF 2.0.7
|
SMF © 2006–2011, Simple Machines LLC
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal