Diablo3x.dk | Diablo 3: Reaper of Souls - News & Community
D3X Øvrige => Off Topic => Emne startet af: RedMunch efter Oktober 31, 2013, 08:31:59 pm
-
Hva er der nogle fra forummet som regner med at komme til at spille det nye call of duty som udkommer på tirsdag ?? :)
køber det selv fra dag 1 :P
så det kunne være nice med noget selvskab :D
-
CoD - hmm, er det endnu en af dem hvor man render rundt med en høtyv og en skovl og prøver på at ramme en alien? eller er det en af dem hvor du prøver at spille mod andre rigtige mennesker og finder det mere interessant at se Allan Simonsen i Vild med Dans efter 5 min?
For ærlig talt har alle CoD titler skuffet mig grov de seneste 4 år...
-
Jeg køber det i hvert fald. Starter så ud med singleplayer.
-
Jeg køber det i hvert fald. Starter så ud med singleplayer.
Fedt MonsterPool lyder fornuftigt :) kunne være du er klar på det nye co-cp der kommer når du har gennemført singleplayer :D
smag og behag er forskellig Pecenetra :) lyder ikke til du er så meget til FPS spil ?
-
Måske køber jeg det. Det kommer an på hvor mange fra min klan der køber det :)
- ellers synes jeg at det ligner alle de foregående COD spil fra IW. Efter at have købt de sidste 5 nye COD, så er dampen sku ved at gå lidt af. Der er så få ændringer i deres spil når de udgiver et nyt, men folk køber det jo med glæde alligevel. Jeg kommer dog med sikkerhed aldrig til at købe et COD spil fra Treyarch igen, hold da op, sikke noget lort de smider ud.
Kommer udelukkende kun til at købe det for at spille med dem jeg plejer :)
-
smag og behag er forskellig Pecenetra :) lyder ikke til du er så meget til FPS spil ?
Ikke det store, men har moret mig meget med flere.
Men bedste CoD spil der har været de seneste år er jo Blacklist - og ikke for noget men de der gamle slag rifler fra 1800-tallet sagde mig nu ikke noget at gå rundt med, og hele zombie delen til slut satte mig da helt af.
Så jeg var helt vild efter MW3 da det kom, men det blev bare for kedeligt og multiplayer delen var den samme som fra MW2 - altså helt og aldeles elendigt, og sådan var der så mange små ting.
Min sidste største torn er at det skal køre over Steam - og det gider jeg ikke.
-
Har spillet en del BF4 i dag. Det er også ganske godt. Flot spil.
-
smag og behag er forskellig Pecenetra :) lyder ikke til du er så meget til FPS spil ?
Ikke det store, men har moret mig meget med flere.
Men bedste CoD spil der har været de seneste år er jo Blacklist - og ikke for noget men de der gamle slag rifler fra 1800-tallet sagde mig nu ikke noget at gå rundt med, og hele zombie delen til slut satte mig da helt af.
Så jeg var helt vild efter MW3 da det kom, men det blev bare for kedeligt og multiplayer delen var den samme som fra MW2 - altså helt og aldeles elendigt, og sådan var der så mange små ting.
Min sidste største torn er at det skal køre over Steam - og det gider jeg ikke.
Hvad er der nu galt med steam?
-
Hvad er der nu galt med steam?
Sikkert ikke noget, men mine spil ligger på min computer og der ligger de fint. Er jeg et andet sted så spiller jeg bare de spil der er på den computer eller lader helt være. Jeg skal heller ikke have at køre et program først for så at spille mine spil, og er udviklerne så dovne at de ikke gider at lave en reel multiplayer platform så kan de jo bare lade være. Jeg gider heller ikke at se reklamer for den ene og det andet spil som ligner noget eller andre som spiller noget jeg spiller har syntes godt om - det er hårdt nok at konsoller laver det lort.
Så har jeg også hørt for meget lort om hvad man skal igennem hvis man mister sin kode til steam, nej jeg har mine cd-keys hvor jeg vil have dem - og det passer mig fint ikke at skulle hente det hele hver gang der er noget (uanset hvor hurtig forbindelserne er nu om dage), irritere mig grænseløst at skulle hente D3 og LoL eksempelvis hver gang.
Nej det der steam det er bare ikke mig, det må de selv rode med. Modstanden stammer dog nok mest fra dengang det var helt nyt hvor det både tog evigheder at hente spil derfra, men hvor man skulle have programmet kørende i baggrunden når man spillede for at kunne benytte multiplayer, og så var man nød til at sætte ydelsen ned for at maskinen kunne trække det hele.
-
Hvis steam begrænser din maskines ydelse så tvivler jeg på at du overhovedet kan spille CoD O_o steam bruger så godt som intet ydelse, og har en masse smarte funktioner... Desuden et meget meget smartere multiplayer system og smartere kommunikationsmuligheder/friend list etc, end stort set alt andet.
Og du behøver ikke at glo på nogle spil tilbud, selvom der ellers tit er syge tilbud på gode spil. Du kan bare højreklikke på steam ikonet hvis du har det på din bar ved siden af start ikonet, og så klikke på CoD hvis du har spillet det for nyligt... Det er rigtigt at storen er det første der popper op hvis du bruger åbner selve steam op, men typisk kan du nå at klikke på bibliotek inden den overhovedet er loadet... Det kræver kun et klik at komme væk fra den.
-
Det er jo år og dage siden jeg overhovedet kiggede på hvad steam er, og der besluttede jeg bare at det gad jeg ikke.
Friends-lister, ja så kunne du da næste ligeså godt køre det over Facebook og hvad ved jeg, ja bare fordi at man har et spil tilfælles skal man til at have flere? og alene at man skal klikke væk fra shoppen er jo en fejl i sig selv. Altså det er sikkert meget smart og alt det der, men jeg gider det bare ikke.
Jeg har ikke brug for at være connected med alle mulige gamere, eller andre jeg lige kender for at spille. Det kunne dog være rart at slå "idioterne" fra, men de rumstere også bare mest rundt i bestemte spil.
-
Friends-lister, ja så kunne du da næste ligeså godt køre det over Facebook og hvad ved jeg, ja bare fordi at man har et spil tilfælles skal man til at have flere? og alene at man skal klikke væk fra shoppen er jo en fejl i sig selv. Altså det er sikkert meget smart og alt det der, men jeg gider det bare ikke.
Så lad være med at tilføje nogle?
Du har bare muligheden for at tilføje personer som du synes var sjove at spille sammen med, så du kan spille med dem igen... Kan ikke se hvorfor det skulle være dårligt?
Altså, du har en god, velfungerende funktion, SOM DU IKKE BEHØVER AT BRUGE, og det generer dig?
Ærligt talt lyder det som om du ikke rigtigt har nogle reelle grunde til ikke at kunne lide steam, men bare har sat dig for ikke at kunne lide det :P
-
Ærligt talt lyder det som om du ikke rigtigt har nogle reelle grunde til ikke at kunne lide steam, men bare har sat dig for ikke at kunne lide det :P
Lige præcis :P
-
Købte spillet i tirsdags, special edition. Gamer dog lidt BF4 for tiden. Skal lige gennemføre det og noget før jeg går i gang med CoD.
-
syntes det er max nice !! dog ærgerligt at de ikke har flere spillere på pc da det kan være svært at finde clan vs clan kampe midt på dagen ;/ hvilket er en mega fed ny funktion !!
-
Hvis jeg skal spille det, bliver det for campaign, synes de var fede i Modern Warfare serien, de ting man kommer ud for i missionerne, dét fedt! Men multiplayer delen er ikke noget at råbe hurra for, imo... Det er det samme gang på gang, 2 hold, hver sin ende af banen, kill kill kill, get some kill streaks, and kill some more, og når så man er godt igang, opdager man at man er endt på en non-secure server, og når man så forlader den igen, er man pludselig max lvl med det hele unlocked... tak idiot admin....
De her fps, spil som udgiver en ny serie/efterfølger hvert eneste år, er ikke pengene værd imo.. Det er så få nye ting de finder på fra udgivelse til udgivelse, så historien skal være virkelig god for 60 euro. men downloades kan det, hvis man kun vil spille single player ;)
En anden ting omkring de her spil, er at de holder prisen oppe på produktet så lang tid som muligt, dvs. indtil 3 mdr. inden det næste kommer, og til den tid er spillet gået i glemmebogen for mig...
-
Af jer som har købt det, har i oplevet nogen former for lag? Snakker med nogle som har rimelig "hård" lag i menuen.
Den ene crasher også i ny og næ. Oplever i nogen problemer? :-)
Men det skal heller ikke være nogen hemmelighed at der altid er fejl i de nye COD spil når de bliver udgivet, indtil de bliver patched over tid.
- Jeg overvejer at købe det, på trods af det manglende game mode, search and destroy, som ellers var min eneste motivation til at skulle købe det. Game modes hvor folk bare spawner konstant sutter max, specielt når de ikke kan lave et ordenligt spawn system.
Jeg bliver bare så trist hvis jeg smider penge efter endnu et spil som bare lagger/crasher osv.
Black ops 1 & 2 var virkelig ikke nogen succes fra min side, men det var jo også Treyarch der laver dem.
-
Jeg har kun spillet singleplayer. Er snart igennem campaign. Har ikke oplevet noget lag overhovedet med alt på max i 1920x1080.
-
Jeg havde problemer i starten med at jeg crashede hver 5-10 min men fandt ud af at det sker i mange krævende spil da det er grafik kortet som står af men har fixet det nu :)
Men i menu'en har jeg ik haft problemer :)
Syntes der er sket mere med dette spil i forhold til hvad der plejer specielt med det nye klan system !!!
Og modet search and rescue er lid hen af s&d modet :)