0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.
Uhhh Ja..Pindle Bot og "White Items i D2...Men nu har der jo så været banwaves i D3 så mon ikke de værste er væk...
Blizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...
Citat fra: Lars efter April 18, 2016, 07:33:09 amBlizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...5. Der var 5 banwaves i season 5. og det var forskellige slags bots vist hvergang.Når først de har det "fingeraftryk" som en bot laver når den kører, så kan de finde den på næsten alle som kører det program, men der findes altså mere end 1 bot derude til Diablo 3, jeg har kun hørt om 3 forskellige men jeg er sikker på der er flere.
Citat fra: Pecenetra efter April 21, 2016, 11:06:10 pmCitat fra: Lars efter April 18, 2016, 07:33:09 amBlizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...5. Der var 5 banwaves i season 5. og det var forskellige slags bots vist hvergang.Når først de har det "fingeraftryk" som en bot laver når den kører, så kan de finde den på næsten alle som kører det program, men der findes altså mere end 1 bot derude til Diablo 3, jeg har kun hørt om 3 forskellige men jeg er sikker på der er flere.Har fulgt det tæt på Reddit mens season 5 stadig stod på og der var folk der skrev at de havde venner der stadig kørte deres botting som de havde lyst til. Men de var slet ikke tæt på leaderboards og det er derfor folk har en teori om at Blizzard kun primært har gået efter dem på leaderboards.
Citat fra: Lars efter April 22, 2016, 07:40:41 amCitat fra: Pecenetra efter April 21, 2016, 11:06:10 pmCitat fra: Lars efter April 18, 2016, 07:33:09 amBlizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...5. Der var 5 banwaves i season 5. og det var forskellige slags bots vist hvergang.Når først de har det "fingeraftryk" som en bot laver når den kører, så kan de finde den på næsten alle som kører det program, men der findes altså mere end 1 bot derude til Diablo 3, jeg har kun hørt om 3 forskellige men jeg er sikker på der er flere.Har fulgt det tæt på Reddit mens season 5 stadig stod på og der var folk der skrev at de havde venner der stadig kørte deres botting som de havde lyst til. Men de var slet ikke tæt på leaderboards og det er derfor folk har en teori om at Blizzard kun primært har gået efter dem på leaderboards.folk har altid teorier, der var også mange som teoriserede om at det var vendt kun mod season spillere, og det var ikke tilfældet. Der svandt også en del non-season ranks på leaderboards, brugen af bots er blot langt mere udbredt på season.Dernæst er der jo ingen som vil afsløre hvilken bot de bruger, dem der bliver "taget" vil sjældent indrømme det, Blizzard vil ikke afsløre hvilke de har fået sporet (så undgår folk jo blot dem), og bot udviklerne vil ikke indrømme at deres er blevet taget - for så er deres bots jo ikke "gode nok" længere. De par sider jeg opdaterede mig på lige omkring banwaves rapporterede heller aldrig noget om at nogen var blevet bannet.
Citat fra: Pecenetra efter April 25, 2016, 12:30:43 pmCitat fra: Lars efter April 22, 2016, 07:40:41 amCitat fra: Pecenetra efter April 21, 2016, 11:06:10 pmCitat fra: Lars efter April 18, 2016, 07:33:09 amBlizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...5. Der var 5 banwaves i season 5. og det var forskellige slags bots vist hvergang.Når først de har det "fingeraftryk" som en bot laver når den kører, så kan de finde den på næsten alle som kører det program, men der findes altså mere end 1 bot derude til Diablo 3, jeg har kun hørt om 3 forskellige men jeg er sikker på der er flere.Har fulgt det tæt på Reddit mens season 5 stadig stod på og der var folk der skrev at de havde venner der stadig kørte deres botting som de havde lyst til. Men de var slet ikke tæt på leaderboards og det er derfor folk har en teori om at Blizzard kun primært har gået efter dem på leaderboards.folk har altid teorier, der var også mange som teoriserede om at det var vendt kun mod season spillere, og det var ikke tilfældet. Der svandt også en del non-season ranks på leaderboards, brugen af bots er blot langt mere udbredt på season.Dernæst er der jo ingen som vil afsløre hvilken bot de bruger, dem der bliver "taget" vil sjældent indrømme det, Blizzard vil ikke afsløre hvilke de har fået sporet (så undgår folk jo blot dem), og bot udviklerne vil ikke indrømme at deres er blevet taget - for så er deres bots jo ikke "gode nok" længere. De par sider jeg opdaterede mig på lige omkring banwaves rapporterede heller aldrig noget om at nogen var blevet bannet.Jeg chekker ikke deres forums ud, men jeg har haft kigget på Huds forum, for at se om de også var blevet taget, men til min overraskelse skrev folk derinde at de var blevet banned med ved brug af botting software som RoS Bot og Demonbuddy. Min første antagelse var at de ikke kunne rappotere det på de tilsvarende forums, fordi udviklerne selvfølgelig ikke vil have det ud. Så derfor vil alle forsøg på at sprede det blive slået ned, når det var deres egen hjemmeside.
Citat fra: Lars efter April 26, 2016, 07:56:03 amCitat fra: Pecenetra efter April 25, 2016, 12:30:43 pmCitat fra: Lars efter April 22, 2016, 07:40:41 amCitat fra: Pecenetra efter April 21, 2016, 11:06:10 pmCitat fra: Lars efter April 18, 2016, 07:33:09 amBlizzard har ikke kunne få alle snydere i en wave, så derfor der allerede har været 3...5. Der var 5 banwaves i season 5. og det var forskellige slags bots vist hvergang.Når først de har det "fingeraftryk" som en bot laver når den kører, så kan de finde den på næsten alle som kører det program, men der findes altså mere end 1 bot derude til Diablo 3, jeg har kun hørt om 3 forskellige men jeg er sikker på der er flere.Har fulgt det tæt på Reddit mens season 5 stadig stod på og der var folk der skrev at de havde venner der stadig kørte deres botting som de havde lyst til. Men de var slet ikke tæt på leaderboards og det er derfor folk har en teori om at Blizzard kun primært har gået efter dem på leaderboards.folk har altid teorier, der var også mange som teoriserede om at det var vendt kun mod season spillere, og det var ikke tilfældet. Der svandt også en del non-season ranks på leaderboards, brugen af bots er blot langt mere udbredt på season.Dernæst er der jo ingen som vil afsløre hvilken bot de bruger, dem der bliver "taget" vil sjældent indrømme det, Blizzard vil ikke afsløre hvilke de har fået sporet (så undgår folk jo blot dem), og bot udviklerne vil ikke indrømme at deres er blevet taget - for så er deres bots jo ikke "gode nok" længere. De par sider jeg opdaterede mig på lige omkring banwaves rapporterede heller aldrig noget om at nogen var blevet bannet.Jeg chekker ikke deres forums ud, men jeg har haft kigget på Huds forum, for at se om de også var blevet taget, men til min overraskelse skrev folk derinde at de var blevet banned med ved brug af botting software som RoS Bot og Demonbuddy. Min første antagelse var at de ikke kunne rappotere det på de tilsvarende forums, fordi udviklerne selvfølgelig ikke vil have det ud. Så derfor vil alle forsøg på at sprede det blive slået ned, når det var deres egen hjemmeside.Det er jeg også ret sikker på, jeg tror faktisk de første rapporter om det dukkede op på reddit. Men spillerne ved jo godt det er forkert også, så det er jo begrænset hvor det kan ytres uden de afslører sig selv, og hvor der ikke sidder nogen og begrænser hvad der slipper ud. Men det var til at se nogen gik lidt i stå med at "udviklingen".