0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.
Jeg vil nu foretrække kobber over 4G, trods telefon lingjen typisk kun kan levere op mod 20/2 Mbit, så er den mere stabil end en trådløs i luften, der kan komme alt for mange forstyrrelser i det signal.. Så er hastigheden for mig ikke det vigtigste...Men det er jo bare mit synspunkt, og erfaring med 3/4G
Citat fra: Pecenetra efter November 26, 2012, 04:19:43 pmJeg vil nu foretrække kobber over 4G, trods telefon lingjen typisk kun kan levere op mod 20/2 Mbit, så er den mere stabil end en trådløs i luften, der kan komme alt for mange forstyrrelser i det signal.. Så er hastigheden for mig ikke det vigtigste...Men det er jo bare mit synspunkt, og erfaring med 3/4GEnig. Det kan godt være at kobber ikke når de samme hastigheder, men i det mindste er pingen rimelig stabil.Ville ALDRIG have mobilt bredbånd som main connection da jeg spiller en del FPS hvor stabil ping er det vigtigtste.
Citat fra: Pecenetra efter November 26, 2012, 04:19:43 pmJeg vil nu foretrække kobber over 4G, trods telefon lingjen typisk kun kan levere op mod 20/2 Mbit, så er den mere stabil end en trådløs i luften, der kan komme alt for mange forstyrrelser i det signal.. Så er hastigheden for mig ikke det vigtigste...Men det er jo bare mit synspunkt, og erfaring med 3/4GHvornår har du sidst haft kobber ? .. 60% af de steder hvor folk har kobber pt. der er leverandøren pisse hamrende ligeglade med deres kunder fordi at det er en gammel teknik som de bare gerne vil af med . De steder hvor jeg har haft en 4G mast tæt på, der har jeg foretrukket det over alt andet end fiber. Men selvfølgelig, hvis der er langt til den nærmeste mast så er man nødsaget til at bruger kobber. På samme måde som man bliver nød til at æde rugbrød hvis burger king ikke er indenfor gåafstand.
Citat fra: Milo efter November 26, 2012, 04:24:53 pmCitat fra: Pecenetra efter November 26, 2012, 04:19:43 pmJeg vil nu foretrække kobber over 4G, trods telefon lingjen typisk kun kan levere op mod 20/2 Mbit, så er den mere stabil end en trådløs i luften, der kan komme alt for mange forstyrrelser i det signal.. Så er hastigheden for mig ikke det vigtigste...Men det er jo bare mit synspunkt, og erfaring med 3/4GHvornår har du sidst haft kobber ? .. 60% af de steder hvor folk har kobber pt. der er leverandøren pisse hamrende ligeglade med deres kunder fordi at det er en gammel teknik som de bare gerne vil af med . De steder hvor jeg har haft en 4G mast tæt på, der har jeg foretrukket det over alt andet end fiber. Men selvfølgelig, hvis der er langt til den nærmeste mast så er man nødsaget til at bruger kobber. På samme måde som man bliver nød til at æde rugbrød hvis burger king ikke er indenfor gåafstand. Åh, tror det er ved at være 1 år siden jeg gik fra kobber, og servicen var aldrig at klage over - jeg fik bare højere hastighed til samme pris så derfor skiftede jeg..Har en kammerat som har 4G modem, og han er så pisse træt af at hvis vinden nærmest bare blæser i den forkerte retning så falder hans forbindelse ud.. Og nej så langt er der heller ikke til masten, men bygninger træer, biler ja alt kan komme i vejen jo - specielt inde i byen (som ironisk nok er der de har det)..