0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.
Below you'll find the preliminary PTR patch notes for patch 2.2.0. Please note that this isn't the final version of the patch notes and that some changes may not be documented or described in full detail.
To provide feedback on patch 2.2.0, please visit the PTR Feedback forum. To report any issues you experience while playing, please visit the the PTR Bug Report forum. For additional information about the PTR, click here.
Return to Top
Det er godt nok hurtigt at release PTR syntes jeg. I forhold til at sæson 2 kun "lige" er begyndt.Men spændende bliver det da! Kan allerede se min nye barb for mig, med fuld IK + nye wrath of the beserker pants ;-)
Jer, som har været inde i ptr, har I afprøvet cursed realms? Der stod noget om det i datamining men intet i patch notes... Tror virkelig at det bliver en interessant tilføjelse med cursed realms - det er i hvert fald noget som jeg ser meget frem til!
Regular Health Potions have been removed from the gameThe Health Potion slot on the action bar is now a bottomless Heath Potion that will heal you for 60% of your maximum LifeThe functionality of Legendary bottomless potions is unchanged
Ja, men jeg tror en af hoved grundene stadig er at der har været så meget modstand på deres egen hoved side.Mange kritiserede 2.1.2 for at være for lille og ikke tilføje nok "nyt". Mange klagede også intenst over at der skete for lidt og det virkede som om udviklerne ignorede under Tavern Talk.I forhold til at mindske opstanden så passer det nu meget godt.
I tilfælde af hvis andre end jeg havde overset denne lille detalje:CitérRegular Health Potions have been removed from the gameThe Health Potion slot on the action bar is now a bottomless Heath Potion that will heal you for 60% of your maximum LifeThe functionality of Legendary bottomless potions is unchangedSå ikke mere pick up af potions
Det er da kun fedt, at de allerede arbejder på næste patch, og at den sågar allerede er på PTR. Det betyder for mig, at de virkelig har sat sig for at gøre D3 endnu bedre i den retning, som vi har set siden udgivelsen af RoS.Eneste ting der kan nage mig lidt, er, at man som season 2-spiller godt kan sidde og have en følelse af, at man allerede spiller 'outdated' content. Men jeg har besluttet mig for ikke at logge på PTR og opleve de nye ting, før der er gået i hvert fald 1-1½ måned, og jeg har pløjet S2 igennem tilpas meget.
Der er bare den lille forskel, at 2.1.2 ikke var en content patch, men nærmere en patch for at rette op på nogle ting, som ikke fulgte Blizzards tankegang.
Jeg er rimlig sikker på, at de mindst har arbejdet på Patch 2.2 i over et halvt år. Man skal huske, at de tre nye sæt og nogle af de nye legendaries allerede blev vist til BlizzCon og man kunne spille det der, på deres maskiner.
Jaaaaa, det bliver så nice. Så du også, at de ændre på jewelcrafter?
Eneste ting der kan nage mig lidt, er, at man som season 2-spiller godt kan sidde og have en følelse af, at man allerede spiller 'outdated' content. Men jeg har besluttet mig for ikke at logge på PTR og opleve de nye ting, før der er gået i hvert fald 1-1½ måned, og jeg har pløjet S2 igennem tilpas meget.
Citat fra: Lars efter Februar 27, 2015, 09:46:02 amJaaaaa, det bliver så nice. Så du også, at de ændre på jewelcrafter?Ja det bemærkede jeg godt , de er altså 2 store QoL opdateringer der kommer til at gøre spillet meget mere flydende. Så mangler vi bare de crafting mats....
Lars - det skulle mest forstås som 'allerede' i forhold til, at 2.1.2 kom for nylig, og at Season 2 kun er to uger gammel. De har rigtigt nok arbejdet et stykke tid på 2.2.0, men det er sjældent, at vi ser så meget fokus på en patch så tidligt efter en anden stor begivenhed (2.1.2 og s2).
Citat fra: Pecenetra efter Februar 27, 2015, 04:51:30 pmCitat fra: Lars efter Februar 27, 2015, 09:46:02 amJaaaaa, det bliver så nice. Så du også, at de ændre på jewelcrafter?Ja det bemærkede jeg godt , de er altså 2 store QoL opdateringer der kommer til at gøre spillet meget mere flydende. Så mangler vi bare de crafting mats....Man kan ærge sig lidt over, at de QoL ændringer først kommer nu, mange (inklusiv mig selv) mener, at mange af disse ændringer, som først er kommet i RoS burde have været der fra starten af. Men det er en helt anden ledelse vi har nu i forholde til Jay Willson.
Det er en af grundene til at jeg er rigtig glad for skiftet efter Jay Wilson, men det går langsomt, desværre. Jeg synes dog Josh Masquiera og hans hold gør meget af det rigtige, de må bare godt blive hurtigere til at indse at der er noget om det spillerne klage over - f.eks. auto pickup af mats.