0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.
hmm okay folk fattede så ikke det jeg skrev så prøver vi på en anden måde.Det jeg vil frem til er, at legalisere salg, indtagelse osv. i et område også flytte al handel med stoffer dertil (altså de legale og det de nu kan kontrollere), sådan så dem der har behov for det kan gå dertil.lidt like med de prostituerede i kbh, så kan dem der er til købesex så gå derhen.
Uden KBH ville Danmark være bankerot. Suck it jyder. Alle jeres elendige kommuner suger også alt vores kommune skat. Totalt unfair.
Du er så klog, Zlay3r.
Du skal lige huske på at det forringer din indlæringsevne et stykke tid efter.Men udover det tror jeg på, hvis ikke man har nogle psykiske sygdomme, ville være en god idé.Er dog stadig imod legaliseringen, pga. det forringer indlæringsevnen = nogood.
Citat fra: macgyver efter Marts 10, 2009, 05:02:26 pmUden KBH ville Danmark være bankerot. Suck it jyder. Alle jeres elendige kommuner suger også alt vores kommune skat. Totalt unfair.du glemmer bare det er alle vores "elendige" kommuner der finanserer københavnernes fest uden os var der ingen kbh
Må indrømme at jeg har et meget ambivalent forhold til legalisering af hash. På den ene side er det skadeligt, og har egentlig ikke nogen positiv effekt. På den anden er der så meget, der er skadeligt. Altså jeg kommer altid til at gå for sent i seng, og jeg er 100% sikker på det er mere skadeligt for min indlæring, end hvis jeg ryger hash i en gang om måneden.Desuden har jeg lidt det indtryk, at hvis du gerne vil ryge hash, så er det intet problem at skaffe. Jeg har røget hash en gang, og det var i lørdags, men når jeg tænker over det, vil jeg skyde på, jeg har kunnet skaffe det siden 7. klasse. En legaliseringen kunne skabe mere ordnede forhold imellem køber og sælger - og så Swarms siger sikrer kvaliteten. Efterhånden har jeg også bare fået svært ved at argumentere imod hash. Alle de film og tekster jeg har læst om det, hvor rigtige eksperter har udtalt sig, har jeg kun hørt at hash er mindre farligt end alkohol. Og her snakker jeg blandt andet om skolerelaterede film, hvilke jeg må gå ud fra er pålidelige. Jeg er også i gang med at se en dokumentar fra DR på youtube, der netop også behandler det her emne. Så indtil der kommer nogle hårde facts på bordet, der viser at hash er mere farligt end alkohol, har jeg svært ved at se argumenterne for ulovligørelse af hash.Derudover er det også en skam, at det skal kriminalisere så mange. Jeg tror alle i min vennekreds har prøvet at ryge, men jeg føler da ikke jeg lever det helt store thug life af den grund
Alkohol har korte men mere fatale effekter, det dræber hjerneceller osv.Hvor hash har længerevarende sløvende effekt men som er mere harmløs for kroppen.
Jeg har aldrig set nogen med et nedbrudt organ af hash. Derimod masser med alkohol
Citat fra: alkoholger efter Marts 11, 2009, 12:32:37 amJeg har aldrig set nogen med et nedbrudt organ af hash. Derimod masser med alkohol du mener måske ikke lungerne tager skade af hash?^^
Citat fra: PainOf-Life efter Marts 11, 2009, 12:44:31 amCitat fra: alkoholger efter Marts 11, 2009, 12:32:37 amJeg har aldrig set nogen med et nedbrudt organ af hash. Derimod masser med alkohol du mener måske ikke lungerne tager skade af hash?^^har du nogensinde hørt om nogen dø af et længere hashmisbrug i følge af organfailure? Nej vel?